G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Czy wiesz, że:

Do gminy gro turystów przyciąga rzeka Bóbr, bogata w wiele gatunków ryb a znana najbardziej z taaakich pstrągów i lipieni. Jest ona też szlakiem wycieczkowym coraz większej ilości kajakarzy, owe spływy dostarczają niezapomnianych wrażeń tak wytrawnym kajakarzom górskim jak i nowicjuszom. W początkach lata nurt spowija tysiące jaskrów wodnych, wówczas lustro wody bardziej przypomina ukwieconą łąkę niż rzekę.


Ryszard Skowronek (ur. 1.5.1949) - najwybitniejszy sportowiec pochodzący z Wlenia. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972 r.) i w Meksyku (1976 r.). Dwukrotny uczestnik mistrzostw Europy w 1971 r. w Helsinkach i w 1974 w Rzymie, gdzie zdobył tytuł mistrzowski. Medalista Pucharu Europy (1973 r.) i Uniwersjady w Moskwie w 1973 r. Czterokrotny rekordzista kraju w dziesięcioboju i trzykrotny mistrz Polski. www.olimpijski.pl >>>


Jezioro Pilchowickie to największy akwen wodny w Sudetach Zachodnich. Jego powierzchnia to 240 ha. Głebokość przy zaporze wynosi ok 46 m. Długość jeziora to 6 km. Nad zalewem jest przystań żeglarska. W sezonie letnim pływa tutaj mały stateczek a przez cały rok nad wodą można spotkać wielu wędkarzy. więcej >>>


Wleń w filmie. Z racji swojego małomiasteczkowego uroku, Wleń często gości na ekranie. Kręcone tu były zdjęcia do filmów kinowych i produkcji telewizyjnych. Wykorzystywane są również uroki pilchowickiej zapory i wleńskiego zamku. Warto obejrzeć te produkcje i odmnaleźć miejsca, w których Franek Dolas niechcący rozpętał II wojnę światową, gdzie Stanisław Mikulski walczył o bezpieczeństwo osiedleńców, gdzie oczarowywała swym urokiem Beata Tyszkiewicz, odnaleźć samochód pozostawiony na moście przez Piotra Adamczyka, czy zrobić zakupy w sklepie, w którym kupowała Ilona Ostrowska. więcej >>>


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych to instytucja powołana dla ochrony najcenniejszych wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych Dolnego Śląska.


Kolej Doliny Bobru nad Jeziorem Pilchowickim prowadzi przez największy wiszący most w Polsce i jedyny o konstrukcji łukowej odwróconej ! Ta stalowa, kratownicowa konstrukcja o długości 130m jest zawieszona ok 40m nad taflą wody. więcej>>>


"Śliwkowa Ścieżka" z Wlenia do Marczowa. Przechodzi w malowniczym zakolu Bobru, przy urwisku skalnym zwanym "Marczowską Skałą" lub "Lorelei". Dawniej był tu punkt widokowy na miasto pod którym stała figurka rusałki Lore Lay.


Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby gatunków i liczebności ryb w rzece Bóbr. Intensywne zarybianie przez PZW zwłaszcza pstrągami potokowymi, lipieniami, rybami karpiowatymi (klenie, jelce, jazie i świnki) oraz walka z kłusownikami a także wzrost czystości rzeki przynosi widoczne efekty. Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w rzece Bóbr występuje ok. 20 gatunków ryb.

Wleń Rzeka Bóbr

Szlak wodny - rzeka Bóbr


Spływy kajakowe i pontonowe rzeką Bóbr na obszarze gminy Wleń

Organizacja spływów, transport sprzętu i osób:

Spływy po Bobrze i Kwisie raftingowymi pontonami


Spotkanie z naturą, przygoda, niezapomniane wrażenia, adrenalina...

Pensjonat i wypożyczalnia pontonów
Lesław Hartel, tel. 665 625 625, 506 625 425
www.splyw-bobrem.pl

ponton



Spływy po rzece Bóbr polietylenowymi kajakami


Spojrzenie na świat z innej perspektywy, relaks na łonie natury, emocje...

Agroturystyka i wypożyczalnia kajaków
Cezary Miklas, tel. 603 604 646
www.strider.pl

kajak



Wycieczki kajakami po rzece Bóbr i Jeziorze Pilchowickim


Przygoda dla dzieci i dla dorosłych.

Agroturystyka "Jaskółka"
tel. 75- 71 36 587
www.jask.com

czolno



Przystań Kajakowa w Siedlęcinie


Wycieczki kajakami po Jeziorze Wrzeszczyńskim i zorganizowane spływy po rzece Bóbr.

Przystań Kajakowa w Siedlęcinie
nad Bobrem, przy Baszcie
Paweł Podolski, tel. 608 382 458

kajak


youtube.com

( . . . )

  • 197,4 - Wrzeszczyn - elektrownia wodna (EW), przenoska (L) brzegiem 240 m. Tuż za zaporą mocny nurt, spadek rzeki i głazy w nurcie. Przy spuście wody z elektrowni zachować szczególną ostrożność - występują warkocze, mocne cofki i zmienno-kierunkowy nurt. Dalej nurt zanika.
  • .  .  .

  • 196,3 - Jezioro Pilchowickie - zniszczony jaz, przenoska (P) 50 m.
    Uwaga!
    strome brzegi. Wpływamy na jezioro, trzymając się lewego brzegu.
  • 196,1 - ujście rz. Kamienicy (L).
  • 192,5 - Stanica wodna Jeleniogórskiego WOPR (L).
  • 192,2 - zapora Elektrowni Pilchowice (JEW).
    Uwaga!
    Nie wolno dopływać do zapory na odległość mniejszą niż 200 m. Ponieważ przenoska przez zaporę możliwa jest jedynie z prawego brzegu przy dobiciu do brzegu w odległości co najmniej 200 m przed zaporą, a wyjście jest bardzo strome i uciążliwe oraz niebezpieczne i długość przenoski wynosi około 800 m - nie poleca się takiego wariantu. Zaleca się przybicie do lewego brzegu do pomostu przystani JWOPR i tam zorganizowanie przewózki kajaków / pontonów poniżej Pilchowic, np. do Nielestna.
  • 190,7 - jaz fabryki tektury, przenoska (L) 30 m.
  • 189,8 - Pilchowice - most na drodze do Maciejowca.
  • 189,0 - Jaz rzeczny, odpływ do elektrowni Pilchowice II, przenoska (L) 40 m.
Z uwagi na liczne jazy i konieczność częstego przenoszenia kajaków czy pontonów,
tradycyjnym miejscem na rozpoczęcie spływów jest Nielestno !!!
  • 186,9 - Nielestno - most kolejowy na trasie Jelenia Góra - Wleń. Poniżej przystanku PKP miejsce wodowania kajaków / pontonów (L). Od tego miejsca rzeka pomimo charakteru górskiego jest spokojniejsza, nurt miejscami słabszy, jednak ciągle kajakarze muszą mieć się na baczności, bo Bóbr ciągle sprawia niespodzianki nie dość uważającym i czujnym wodniakom.
  • Stalowy most na rzece łączący prawo i lewo brzeżną część Nielestna. Przy moście miejsce wodowania kajaków / pontonów (L).
  • Z prawej wpływa Chrośnicki Potok, który jeszcze niedawno wpływał pod "prąd" Bobu. W czasach wezbrań wody Bóbr wtłaczał swoje wody w koryto Chrośnickiego Potoku, powodując lokalne podtopienia. Niedawno wykonano w tym miejscu ogromne prace ziemne budując zakrzywiona ostrogę korygującą ciek Chrośnickiego Potoku. Ta nowa budowla hydrotechniczna utworzyła dobre miejsce na wodowanie kajaków czy pontonów na prawym brzegu, przy powstałym placyku, doskonale nadającym się na postój samochodów. Rzeka z lekkim nurtem, szeroka, o odpowiedniej głębokości.
  • 183,8 - Wleń - betonowy most na drodze Jelenia Góra - Lwówek Śląski.
  • 183,1 - Wleń - pole namiotowe (P). Dobre miejsce na wodowanie kajaków czy pontonów
  • 178,1 - Marczów - betonowy most na drodze do Przeździedzy, Przed mostem po prawej stronie zrobione drewniane schody pomagające wyciągnąć na brzeg kajaki lub pontony. Tuż za mostem jaz. (P) 60 m.
  • Rzeka opuszcza teren gminy Wleń
  • 174,6 - Dębowy Gaj - jaz, przenoska przed jazem po prawej stronie (P) 150 m.
  • 173,5 - Sobota - most na drodze do Dębowego Gaju.
    Uwaga!
    Most z jednym przęsłem. Po prawej stronie przęsła przy niższym stanie wody mogą wystawać metalowe pręty starej konstrukcji zatopionego mostu. Starać się płynąć lewš stroną co nie jest łatwe ze względu na nurt rzeki pchający nas na stronę prawą. Kilkaset metrów za tym mostem często zdarzają się wywrócone drzewa a rzeka w tym miejscu przyśpiesza więc trzeba mieć się na baczności.
  • 167,2 - Lwówek Śląski - jaz przenoska (P) 40 m.
  • Po lewej stronie ułożone nowe wały przeciwpowodziowe z granitu. Wychodzimy na brzeg po prawej stronie przed jazem gdzie kończymy jednodniowy spływ do Lwówka Śląskiego.

( . . . )

Opracował: Andrzej Mateusiak - Jelenia Góra, opublikowane za PTTK o/ Jelenia Góra
Korekta trasy spływów kajakowo- pontonowych: Cezary Miklas www.strider.pl


Szkal kajakowo - pontonowy. Rzeka Bóbr od Kamiennej Góry po ujście do Odry >>>


< < < Powrót