G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Czy wiesz, że:

Ośrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety we Wleniu zwany popularnie Sanatorium Wleń, zapewnia pacjentom leczenie szpitalne i rehabilitacje polegającą na usprawnianiu ruchowym pacjentów stacjonarnych i ambulatoryjnych z dysfunkcją narządu ruchu. Ośrodek dysponuje nowoczesnym sprzętem, zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel i posiada wieloletnią renomę nie tylko w Polsce. elzbietanki.com


Zamek nad Wleniem jest jedynym, który oparł się najeźdźcą podczas wojen husyckich. Dzięki fortelowi po wielotygodniowym oblężeniu wojowie odeszli z niczym. Niestety nie obroniły się przed nimi okoliczne wsie. więcej >>>


Od 1809 roku administrację we Wleniu sprawują burmistrz i rada miejska, mianowani przez właścicieli zamku.


Ostrzyca, zwana również Śląską Fuji-Yamą, będąca reliktem trzeciorzędowego wulkanu z unikalnymi w Polsce gołobrzeżami bazaltowymi, już w 1926 r. została uznana za obszar chroniony. Podczas II wojny światowej była punktem strategicznym dla wojsk III Rzeszy, przez co jej szata mocno ucierpiała. Po wojnie, w 1962 r. utworzono tu Rezerwat Przyrody.


Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych to instytucja powołana dla ochrony najcenniejszych wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych Dolnego Śląska.


Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 12.09.1994r. /MP Nr 51 poz. 434 z 1994r./ utworzono Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa nad Wleniem, mający na celu ochronę cennych gatunków roślin oraz zabytków kultury materialnej. Ścieżki po rezerwacie prowadzą wśród niezwykle ciekawych grądów zboczowych a podczas wędrówki można obserwować rośliny chronione m.in. czosnek niedźwiedzi, lilię złotogłów, parzydło leśne, gnieźnika leśnego i bluszcz pospolity.


Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby gatunków i liczebności ryb w rzece Bóbr. Intensywne zarybianie przez PZW zwłaszcza pstrągami potokowymi, lipieniami, rybami karpiowatymi (klenie, jelce, jazie i świnki) oraz walka z kłusownikami a także wzrost czystości rzeki przynosi widoczne efekty. Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, w rzece Bóbr występuje ok. 20 gatunków ryb.