Wleń w filmie, na małym i dużym ekranie

Wleń, Łupki - Wleński Gródek, Pilchowice, Nielestno, Klecza

Z racji swojego małomiasteczkowego uroku, Wleń często gości na ekranie. Kręcone tu były zdjęcia do filmów kinowych i produkcji telewizyjnych. Wykorzystywane są również uroki pilchowickiej zapory i wleńskiego zamku.

Odwiedzając Wleń i okolice, można stanąć na stacji kolejowej, na której to Franek Dolas, grany przez Mariana Kociniaka niechcący rozpętał II wojnę światową (Dworzec Nielestno). Odwiedzić miejsca, w których Stanisław Mikulski, jako dzielny oficer walczył o bezpieczeństwo nowych osiedleńców - w filmie "Skąpani w ogniu" - oraz chałupę w Kleczy, w której wraz z Beatą Tyszkiewicz przeżywali zauroczenie. Można zwiedzić miasto śladami romantycznego geodety, poszukującego miłości swego życia, właśnie w małym Wleniu, granego przez Czesława Wołłejko w filmie "Książę sezonu". Warto również wybrać się do Pilchowic i poszukać samochodu pozostawionego na moście przez uciekającego z więzienia Mariana Dziędziela w filmie akcji "Trick". Będąc we Wleniu można przejść się po ulicach, malowniczych zaułkach, po których, na co dzień chodzili Ilona Ostrowska, Aleksandra Woźniak czy Przemysław Sadowski w romantycznej opowieści "Droga do raju".




Film "Skąpani w ogniu" z 1963 roku w reżyserii Jerzego Pasendorfera, w którym główne role zagrali tacy wielcy aktorzy jak Stanisław Mikulski, Aleksander Fogiel, Wojciech Siemion i Beata Tyszkiewicz kręcony był we Wleniu, Pilchowicach w Kleczy a także w Łupkach. W rolę statystów wcielono mieszkańców naszej gminy.



Film "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z Marianem Kociniakiem (Franek Dolas) roli głównej, rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Nielestnie. Zdjęcia kręcone były w 1969 roku. W pozostałych rolach zagrali m.in. Jerzy Block, Emil Karewicz czy Piotr Fronczewski.



Zdjęcia do filmu "Książę sezonu" w reżyserii Witolda Orzechowskiego z 1970 roku, były kręcone we Wleniu. W filmie wystąpili m.in. Barbara Krafftówna, Beata Tyszkiewicz, Czesław Wołłejko czy Piotr Fronczewski. To romantyczna historia warszawiaka, który spędzając urlop w małym prowincjonalnym miasteczku, snuje plany matrymonialne. W tym filmie też można rozpoznać w rolach statystów wielu mieszkańców Wlenia.



Premiera filmu Jana Hryniaka "Trick" odbyła się w marcu 2010 roku. Jest to znakomity film akcji opowiadający o wielkim przekręcie i ucieczce z więzienia. Główne role zagrali: Piotr Adamczyk, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel czy Karolina Gruszka. Krótki epizod kręcony był na zaporze pilchowickiej koło Wlenia.

"ZEMSTA BĘDZIE SŁODKA, MIŁOŚĆ NAMIĘTNA, A PRZEKRĘT... DOSKONAŁY"


W maju 2010 roku odbyła się premiera filmu "Droga do raju" w reżyserii Gerwazego Reguły. Zdjęcia kręcone były we Wleniu, Pilchowicach, Łupkach, Pławnej Gryfowie i Mrzeżynie. Trwały od 15 października do 30 listopada 2007 roku. Główne role zagrali: Ilona Ostrowska, Przemysław Sadowski, Krzysztof Globisz, Aleksandra Woźniak i Krzysztof Stelmaszyk a w rolę statystów wcielono okolicznych mieszkańców.



We wrześniu 2014 roku, we Wleniu, Pilchowicach i Bełczynie kręcone były zdjęcia do dokumentalnego serialu pt. "Ikony srebrnego ekranu". Serial będzie pokazywał kulisy wielkich aktorskich i reżyserskich karier, widzowie zobaczą nigdzie wcześniej niepublikowane zdjęcia z prywatnych kolekcji i usłyszą nieznane anegdoty z planów zdjęciowych. O tym wszystkich opowiedzą: Stanisław Mikulski, Beata Tyszkiewicz, Stanisław Jędryka, Ewa Szykulska, Michał Szewczyk i inni. Więcej informacji o powstającym filmie w materiałach: „Hans Kloss we Wleniu” i „Ikony srebrnego ekranu” w portalu Lwówecki.info.