G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Czy wiesz, że:

W 1146r. pojawiły się pierwsze wzmianki o powstaniu większej osady u podnóża zamku przy istniejącej tu już wiosce rybackiej o nazwie Brzozowo vel Birkenau, leżąca na ważnym szlaku handlowym osada, w 1214r. uzyskuje prawa miejskie nadane przez Henryka Brodatego


Konrad von Zedlitz, pan na zamku, rycerz, później raubritter i oprych. Zginął śmiercią okrutną zgładzony przez Wleńskich mieszczan, którzy nie mogli już znieść życia w ciągłym strachu i poniewierce, do dziś nawiedza okolice zamku, pędząc na swym wielkim, czarnym rumaku z obciętą głową pod pachą skutecznie odstrasza turystów więcej >>>


Od 1809 roku administrację we Wleniu sprawują burmistrz i rada miejska, mianowani przez właścicieli zamku.


Gmina Wleń oferuje blisko 500 miejsc noclegowych! Na gości czekają pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska i domki campingowe. Gospodarze poza noclegiem i staropolską gościnnością oferują również szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu. więcej >>>


Czosnek niedźwiedzi od 2004 roku jest objęty częściową ochroną gatunkową. W 2006 roku zostaje umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.


Rajd Karkonoski - według większości zawodników: "...jeden z najbardziej ciekawych i trudnych technicznie samochodowych rajdów w Polsce a przy tym bezpieczny i widowiskowy". Jest eliminacją RSMP i RPP. Jeden z odcinków specjalnych rozgrywa się na malowniczo położonych szosach gminy Wleń. Łączy on w sobie szybkość i trudne techniczne zakręty. Przyciąga na trasy rzesze kibiców.


Na Ścieżce Jadwigi, która prowadzi wzdłuż zbocza Wzgórza Zamkowego w dół do Wlenia, leży kamienna płyta. W języku ludowym nazywana jest Kamieniem Spoczynku (niem. Ruhestein). Tutaj w cieniu bujnego liściastego lasu można spędzić wyborne chwile, a pamięć przywiedzie myśli o św. Jadwidze, która idąc do kościoła tutaj się zatrzymywała i często odpoczywała troszkę, gdy wchodziła z powrotem pod górę. Jeszcze dzisiaj można rozpoznać na tym kamieniu odcisk, który pozostawiła jej błogosławiąca dłoń. więcej >>>


Dzieje Wlenia nierozerwalnie związane są z rzeką przepływającą przez dolinę. Wody Bobru niosły nie tylko śmierć i zniszczenie, ale również przyczyniały się do rozwoju miasta i bogactwa jego mieszkańców. Jeszcze do 1945 roku na obrzeżach miasta funkcjonował jeden z dwóch młynów wodnych. Jego początki sięgają prawdopodobnie średniowiecza. więcej >>>

Warto zobaczyć !!!

Wybrane atrakcje gminy Wleń

Memoriał Uliczny im Michała Fludra

Memoriał Uliczny im Michała Fludra. Wielkie święto biegania. W majową niedzielę na Wleńskim rynku spotykają się wieloletni miłośnicy biegania i Ci co chcą spróbować po raz pierwszy. Dorośli, młodzież i dzieci. Dzień rozpoczynają najmłodsi, tuż przed południem startuje Bieg Integracyjny OPEN. Bieg główny na dystansie 10 km startuje w samo południe z rynku i prowadzi ulicami wokół miasta (atest PZLA) dla zawodników zrzeszonych i niezrzeszonych, w tym osób niepełnosprawnych.

więcej o memoriale  > > >

Pogoń Wleń

Gminny Ludowy Klub Sportowy "Pogoń" Wleń. Tuż po wojnie przybyli do naszego miasta osadnicy, będący w dużej części rodowitymi lwowiakami, założyli w mieście pierwszy klub sportowy. Przez te ponad 65 lat kilkukrotnie zmieniała się jego nazwa, początkowo był to "Orzeł", później "Sprawdzian" i "Górnik" aż na przełomie lat 1949/1950 powstał klub o nazwie "Pogoń". Swoją nazwą, barwami i herbem klubu nawiązuje do rodzinnych stron osiedleńców i do pierwszego polskiego klubu sportowego "Pogoń Lwów".

więcej o klubie  > > >

Wleń Parafia św. Mikołaja

Kościół p.w. św. Mikołaja. Kamień węgielny pod pierwszy kościół we Wleniu położono w 1215 roku a jego otwarcie nastąpiło wiosną 1217 r. Kościół powstał z fundacji księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego a konsekrowany był przez biskupa Wawrzyńca z Wrocławia. Patronem ogłoszono św. Mikołaja, orędownika kupców, rybaków i dobroczyńców. Jego dzieje są tak burzliwe jak losy miasta. Na przełomie wieków, był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W obecnym kształcie budowla pochodzi z II połowy XIX wieku, a wieża ma rodowód XV- wieczny. Ciekawostką jest, iż w kościelnej wieży i na strychu zamieszkuje jedna z największych w Polsce, kolonia nietoperza - "nocka dużego".

więcej na www.mikolajwlen.pl

Ratusz miejski we Wleniu

Ratusz Miejski Obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Wpis nr.: 387/341 z 13.11.1956.
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
.
Pierwsze wzmianki o budynku, będącym siedzibą władz miejskich, pochodzą z początku XIV wieku. Podczas walk wojsk napoleońskich z rosyjskimi w dniach 16-18 sierpnia 1813 r. ratusz został zniszczony. W jego miejscu w latach 1823-1824 wzniesiono nowy budynek, który pełni swą funkcję po dziś dzień Jest to skromny jednopiętrowy budynek zwieńczony dwuspadowym dachem z naczółkami, na którym umieszczona jest drewniana wieża. W jej wnętrzu znajduje się mechanizm zegarowy wykonany przez ucznia wleńskiej szkoły zegarmistrzów J. G. Beckera w 1801r. Zegar ten działa po dziś dzień - oczywiście po nakręceniu! Nad wejściem do ratusza umieszczona jest łacińska sentencja:
"EX CINERE PHONIX - POST NUBILA PHEBUS 1813 - 1824"
"PO DESZCZU SŁOŃCE - Z POPIOŁÓW POWSTAJE FENIKS 1813 - 1824".


Wleń - Pomnik Gołębiarki

Pomnik Gołębiarki Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Wleń jest pomnik Gołębiarki stojący na wleńskim rynku. Wzniesiono go z okazji 700-lecia założenia miasta w 1914 roku. Nawiązuje on do tradycji - legendy uratowania miasta i odbywających się tu od XV wieku gołębich targów.
Pomnik wykonany z piaskowca, przedstawia dziewczynę karmiącą gołębie. Postać stoi na trójbocznym cokole. Na jego froncie widnieje herb miasta i daty: 1214 - 1914. Cokół jest jednocześnie fontanną.


Sanatorium Wleń

Ośrodek Rehabilitacyjny i Opiekuńczy Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety we Wleniu, zwany popularnie Sanatorium Wleń. Powstał w 1888 r. jako Zakład Wodno - Leczniczy według systemu księdza Sebastiana Kneippa. Od 1893 r. funkcjonował pod nazwą "Zakład św. Jadwigi". Pod koniec stulecia hrabia Jan Hochberg z Książa ufundował Grotę Matki Bożej wykonaną z tufu wulkanicznego pochodzącego z Etny. Początkowo zakład posiadał 90 łóżek, jednak z uwagi na olbrzymie zainteresowanie pacjentów w 1911 r. został znacznie powiększony a w 1920 r. nieco przebudowany. W latach 1939-45 zamieniony w szpital wojskowy. W 1945 roku szpital ewakuowano na zachód, a zakład został przejęty przez wojsko radzieckie. Po odzyskaniu od Rosjan zdemolowanego szpitala Siostry stanęły przed nowymi wyzwaniami, które nie trwały jednak długo. Na mocy uchwały nr 166 Rady Ministrów z dnia 22 marca 1952 r. Dyrekcja Okręgowa PKP we Wrocławiu objęła w posiadanie przejęty na własność Państwa, Zakład Leczniczy we Wleniu, należący wcześniej do Kongregacji Szarych Sióstr św. Elżbiety z Wrocławia. Przez blisko 50 lat działało tu sanatorium PKP. Siostry Elżbietanki odzyskały swój majątek dopiero 11 stycznia 1999 r. i niezwłocznie przystąpiły do gruntownej modernizacji. Od tej pory działa na większą chwałę Bożą i ku pożytkowi ludzi chorych, cierpiących i potrzebujących. Pomimo burzliwej historii nie stracił na popularności. Dzięki nowoczesnej bazie rehabilitacyjno - zabiegowej i fachowej, wysoko kwalifikowanej kadrze przyciąga co rocznie setki pacjentów.

aktualności na www.elzbietanki.com
sanatorium na starych fotografiach www.modrzewie8.agro.pl

drzewo cis

Cis pospolity - drzewo będące pomnikiem przyrody, liczące blisko 800 lat, mierzy w obwodzie ponad 382 cm. Znajduje się w Bystrzycy na terenie nieistniejącego już kościoła katolickiego i przyległego doń cmentarza. Jak głosi legenda posadzony był przez mieszkańców po zakończeniu budowy owego kościoła (około 1217 roku), na cześć jego fundatorki księżnej Jadwigi, uznanej później za świętą.

UWAGA: ROŚLINA TRUJĄCA


von Braun

Dwór rodu von Braun w Bystrzycy Obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Wpis nr.: 362/1268/J z 14.06.1996.
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
.
Obecnie dom mieszkalny, nad wejściem którego widnieje kartusz herbowy z datą 1646r. - to tutaj wychowywał się Wernher von Braun - uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu, współtwórca pocisków balistycznych V-2, pilot, niemiecki oficer, po wojnie, uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego, dyrektor NASA i doradca prezydenta USA. Sztukę pilotażu ćwiczył na pobliskiej Górze Szybowcowej.


von Braun

Kościół filialny Matki Boskiej z Lourdes w Bystrzycy Obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Wpis nr: A/1309 z 31.08.2009
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
.
W 1520 r. powstaje tu gmina ewangelicka, kazania początkowo odprawiano w dworze. Pierwszy Dom Modlitw oddano do użytku, w 1742 r. Niestety wymagał on natychmiastowej przebudowy, którą zakończono w 1772 roku. Przez dwa i pół stulecia świątynia była kilkukrotnie modernizowana. Po wojnie opuszczona przez ewangelików, w 1959 r. zostałą przejęta przez katolików.
Obecnie w skromnych wnętrzach świątyni odprawiane są coniedzielne msze. W ostatnich latach w ściany kościoła wmurowano kamienne XVII- wieczne cało-postaciowe epitafia, przeniesione z starego, zaniedbanego cmentarza katolickiego. Przed kościołem stoi ażurowa dzwonnica z 1843 r.

foto  > > >

tryptyk z Radomic

Kościół p.w. św. Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomicach Obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Wpis nr.: 358/447 z 4.12.1958.
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
.
Zbudowany w XV wieku później kilkukrotnie przebudowywany i remontowany. W jego wnętrzu znajduje się gotycki tryptyk Madonny z Dzieciątkiem i postaciami patronów, w posadzce płyty nagrobne, a na murach kamienne epitafia. Świątynia jest bardzo często wybierana, przez młode pary, nie tylko z okolicy, do zawierania związków małżeńskich - ponoć przynosi szczęście.

więcej o historii kościoła  > > >

Ostrzyca Proboszczowicka

Ostrzyca - Śląska Fuji Yama. Wznosi się na wysokość 500,9 m. n.p.m., natomiast wysokość samego bazaltowego stożka powstałego w wyniku wypływu lawy, wynosi 76 m. Na szczyt prowadzi ponad 400 kamiennych stopni Z wierzchołka roztacza się rozległy widok. Od 31 stycznia 1962 roku ponownie jest Rezerwatem Przyrody, głównie dla zachowania reliktu trzeciorzędowego wulkanu z unikatowymi w Polsce gołoborzami bazaltowymi i ochrony roślinności naskalnej.

więcej na www.goldcentrum.pl
www.ostrzyca.prv.pl

< 1 <   Więcej Atrakcji   > 3 >