Mały skarb

Wleń, lwówecki, dolnośląskie, Lähn, Löwenberg, Silesian

Wiele lat temu podczas prac remontowych, w jednym z domów położonych na terenie dzisiejszego Wlenia zostało odkryte niewielkie pudło z dość niezwykłą zawartością w środku. Nie, to nie były złote monety czy srebrne sztućce wykorzystywane tylko do świątecznych obiadów, a już w zupełności nic z jubilerskich wyrobów. Zawierało ono coś bardziej cennego, wartościowego i niezwykłego.

Pudło w większości było wypełnione szklanymi płytami fotograficznymi, na których utrwalono prawdopodobnie wizerunki członków rodziny, ich bliskich i znajomych. Najbardziej cenne z historycznego punktu widzenia jest kilka płyt, na których utrwalono prawdopodobnie personel wleńskiego sanatorium. Po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć, że kilka postaci powtarza się na wielu fotografiach, a takim jakby łącznikiem stał się biały piesek.

Spora część z tych zachowanych płyt uległa niszczącemu działaniu czasu i trudnych warunków ukrycia. Dzisiaj mając do dyspozycji cyfrowa technikę fotograficzną można w pewnym stopniu przywrócić utrwalone obrazy do stanu ich świetności. Prezentowane tu fotografie zachowały się w najlepszym stanie i po elektronicznej rekonstrukcji możemy spojrzeć z bliska na ludzi, którzy niegdyś tu żyli i spacerowali wleńskimi ulicami.

Sądząc po dacie widocznej na tablicy, którą trzyma kobieta uwieczniona na zbiorowej fotografii, to wiek tych zachowanych płyt można szacować na ok. sto lat. Kilka z nich wykonanych zostało w ogrodzie sanatorium.

Stare zdjęcia Wleń Stare zdjęcia Wleń

Na jednej z fotografii widocznych jest kilka kobiet w ubiorach przypominających zakonne habity, być może są to elżbietanki zarządzające wówczas Zakładem Wodoleczniczym we Wleniu?
Kolejna z fotografii przedstawia trzy kobiety grające w modną wówczas grę terenową - krykieta.

Stare zdjęcia Wleń Stare zdjęcia Wleń

Wiele można by pisać o postaciach utrwalonych na tych zachowanych zdjęciach, lepiej jednak spojrzeć na nie i podziwiać elegancję i szyk z początków XX wieku.


Stare zdjęcia Wleń Stare zdjęcia Wleń Stare zdjęcia Wleń
Stare zdjęcia Wleń Stare zdjęcia Wleń

Wiele z zachowanych płyt wymaga długotrwałej i żmudnej pracy rekonstrukcyjnej, dlatego pozostałe fotografie zostaną zaprezentowane w późniejszym okresie.

Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki za udostępnienie płyt do skanowania i zgodę na publikacje.


Tekst i zdjęcia przygotował Kazzi,
www.modrzewie8.agro.pl
Dziękuję