G A L E R I A


Javascript DHTML Image Web Scroller Powered by dhtml-menu-builder.com

Z żywota św. Jadwigi:

Gdy w niedzielę pewna niewiasta mieszkająca w pobliżu Wlenia mełła swe ziarno na młynku, zwanym pospolicie żarna, za karę Boską wbił się tak mocno w jej rękę drążek, którym obracała żarna, że nawet pomoc męża nie zdołała go wyrwać z dłoni. (Gdy więc nie można było uzyskać ani żadnej pomocy, ani nawet rady, wspomniany mąż odpiłował drewno drążka tak z góry, jak i z dołu dłoni i żonę przyprowadził do służebnicy Bożej, a wyjaśniając szczegółowo, co się przydarzyło, pokazał kawałek drążka, który tkwił w ręce żony tak mocno, że nie można było go usunąć ... ... ...
Ciąg dalszy: Miedzynarodowe Sanktuarium Świętej Jadwigi w Trzebnicy trzebnica.sds.pl >>>


Czy wiesz, że:

Kamień węgielny pod pierwszy kościół we Wleniu położono w 1215 roku a jego otwarcie nastąpiło wiosną 1217 r. Kościół powstał z fundacji księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego. W obecnym kształcie budowla pochodzi z II połowy XIX wieku, a wieża ma rodowód XV- wieczny. Ciekawostką jest, iż w kościelnej wieży i na strychu zamieszkuje jedna z największych w Polsce, kolonia nietoperza - "nocka dużego".


Rezerwat Przyrody Góra Zamkowa, ma na celu ochronę cennych gatunków roślin oraz zabytków kultury materialnej. Ścieżki po rezerwacie prowadzą wśród niezwykle ciekawych grądów zboczowych a podczas wędrówki można obserwować rośliny chronione m.in. czosnek niedźwiedzi, lilię złotogłów, gnieźnika leśnego czy bluszcz pospolity.


Kościół p.w. św. Jadwigi, był niegdyś kaplicą grodową, w której modliła się uznana później (1267r.) za świętą, żona Henryka Brodatego, Jadwiga. Dzisiaj jest to skromna, zabytkowa świątynia, w której odprawiane są coniedzielne nabożeństwa.


Po zakończeniu wojny 30- letniej w 1648 r. rajcy miejscy na znak przymierza pomiędzy katolikami a protestantami posadzili "Dąb Pokoju". Okazałe drzewo rośnie do dziś tuż obok wleńskiego sanatorium.


"Marsz trędowatych" -
organizowany przez Pana Romana kilkugodzinny spacer odbywa się raz w roku, na dzień przed wielką niedzielą. Jest to nawiązanie do tradycji, średniowiecznego obrządku i przeniesienie go do współczesności, jako nowej świeckiej tradycji - inscenizacji, widowiska, misterium wielkopostnego.
Kontakt: Roman Wysocki,
czarnyroman@hotmail.com

ścieżka świętej jadwigi śląskiej

Ścieżka Dydaktyczna świętej Jadwigi Śląskiej

Wleń - Łupki (Wleński Gródek) - Wleń

Ścieżka dydaktyczna powstała z inicjatywy grona pedagogicznego Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu. Jej otwarcie nastąpiło 1-go października 2006 roku. Trasa oznaczona jest tradycyjnym znakiem ścieżki dydaktycznej ścieżka świętej jadwigi śląskiej oraz 6 piaskowcowymi kamieniami ułożonymi wzdłuż drogi. Na owych kamieniach znajdują się tablice przypominające o żywocie świętej Jadwigi.


Ścieżka liczy ok. 2 km. Zaczyna się przy wleńskiej szkole.


Tu znajduje się tablica informacyjna i pierwszy z kamieni.

Drugi kamień znajduje się zna terenie kościoła p.w. św. Mikołaja.

Trzeci zaledwie kilkanaście metrów dalej na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Lipowej we Wleniu.

Do czwartego kamienia wiedzie stroma droga przez las na Górze Zamkowej. Po ok. kilometrze docieramy do kościoła p.w. św. Jadwigi Śląskiej. Kamień znajduje się przy bramie wejściowej.

Piąty kamień znajduje się przy drodze z Łupek (Wleńskiego Gródka) do Wlenia tuż przy cmentarzu komunalnym.

Szósty ostatni kamień został ustawiony we Wleniu na skrzyżowaniu ulic Jana Kazimierza- Pocztowej- Jana Pawła II- Stachowicza. Tu na środku skrzyżowania rośnie okazały dąb, zwany Dębem Pokoju a u jego podnóża znajduje się właśnie ostatni kamień na ścieżce.





< < < Powrót